SPALIS – TARPTAUTINIS MOKYKLŲ BIBLIOTEKŲ MĖNUO

Lietuvos mokyklų bibliotekų darbuotojų asociacija paskelbė šių metų temą: „Skaitymas – vienas iš kelių į sveikatą ir gerovę“. Paskutinę spalio, tarptautinio  mokyklų bibliotekų mėnesio, savaitę 6 klasės mokiniai per lietuvių kalbos modulį buvo kviečiami  pamąstyti apie knygų, skaitymo, mokyklų bibliotekų bei geros sveikatos ir savijautos ryšį ir ...pasportuoti su knyga gimnazijos kiemelyje. Per lietuvių literatūros pamoką šeštokai kartu su socialine pedagoge Irena Sinkevičiene dalyvavo diskusijoje apie virtualioje erdvėje gresiančius pavojus. Išvada – su knyga laisvalaikis sveikesnis ir saugesnis!

II g klasės mokiniai įsijungė į skirtukų mainų ir  Skype projektą  https://iasl-online.org/ISLM. Per dailės pamoką (mokyt. D. Keliauskienė) pagamino skirtukus ir apsikeitė jais su Portugalijos Pombal vidurinės mokyklos mokiniais. Penktadienį 9.00 val. mokiniai ir jų anglų kalbos mokytoja Eglė Linkevičiūtė dalyvavo tiesioginiame  vaizdo pokalbyje su Kroatijos Osijek medicinos mokyklos  bendraamžiais. Mokiniai kalbėjo apie savo mokyklą, šalį, miestelį, kuriame gyvena, laisvalaikį, pomėgius ir ... šių dienų aktualiją – COVID-19 sergamumo situaciją savo šalyje.

Mokytoja Eglė ir bibliotekininkė Laimutė dėkoja Arnoldui, Sauliui, Augustei ir Kotrynai aktyviausiems pokalbio dalyviams atstovavusiems savo gimnazijai, Kauno rajonui ir  šaliai.

IV G KLASĖS LIETUVIŲ KALBOS IR LITERATŪROS PAMOKA B. IR V. SRUOGŲ NAME-MUZIEJUJE


Spalio 22 dieną IV g klasės mokiniai dalyvavo Kultūros paso projekto edukacinėje programoje „Dievų miško“ istorija, kurią sudarė dvi dalys: edukatoriaus pasakojimas bei savarankiškas dalyvių darbas. Užsiėmimo pradžioje edukatorė supažindino dalyvius su B. Sruogos gyvenimo ir kūrybos detalėmis, akcentuodama Štuthofo koncentracijos stovyklos realijas literatūrinėje ekspozicijoje, kurioje pristatyta B. Sruogos patekimo į koncentracijos stovyklą istorinės, politinės aplinkybės, knygos „Dievų miškas“ rašymo bei leidybos situacija, knygos vertimai į užsienio kalbas. Pasiskirstę po keturis grupelėmis, moksleiviai atliko užduotis - testus iliustruotuose sąsiuviniuose. 

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos L. Litvinskienė ir L. Šukytė

 

AKCIJA ,,ATVERKIME ŠIRDIS‘‘


Spalio 9 d. Mokinių taryba ir vėl dalyvauja akcijoje ,,Neišmesk, o paremk‘‘. Darbštuoliai MT nariai paruošė specialiai akcijai skirtus konteinerius, kuriuose bus renkama plastikinė tara. Ją pridavę taromatuose, mokiniai gautas lėšas skirs gyvūnų globos namams ,,Lesė‘‘ ir ,,Penkta koja‘‘. Šia veikla prisidedame prie jau septintus metus Kauno rajono savivaldybės administracijos Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus bei Kauno rajono mokinių tarybos organizuojamos Kauno rajono mokinių gerumo akcijos ,,Atverkime širdis‘‘, kuri truks visus mokslo metus. Mokinių taryba kviečia visus gimnazijos bendruomenės narius prisijungti prie vykdomos akcijos ir dalintis gerumu bei dėkingumo šypsena.

MT narė Gabija Girlevičiūtė

 

KŪRYBINIS DARBAS, SKIRTAS V. PETKEVIČIAUS 90 - MEČIUI

 


2020 gegužės 28 d. rašytojui, lietuvių vaikų literatūros klasikui Vytautui Petkevičiui būtų sukakę 90  metų. Net keturios rašytojo knygos pateko į lietuvių vaikų literatūros šimtuką, tai „Gilės nuotykiai Ydų šalyje“, „Kodėlčius“, „Didysis medžiotojas Mikas Pupkus“, „Sieksnis, Sprindžio vaikas“. V. Petkevičiaus sukurtos apysakos – pasakos trykšte trykšta  iš tautosakos atėjusiais vaizdiniais, labai turtinga kalba.

7 klasės mokinės Ieva Dimaitė, Evelina Ramanauskaitė ir Gabrielė Zavadzkytė (mokytoja Danguolė Gudžiuvienė) dalyvavo Vaikų literatūros muziejaus skelbtame konkurse. Naudodamos tautodailės (vilnos vėlimo, siuvinėjimo ir audimo)  technikas sukūrė  V. Petkevičiaus  knygos  „Gilės nuotykiai Ydų šalyje“ aplanką ir jos skirtuką. 

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja L. Litvinskienė

ATRASK VERTIMĄ

 

Kalbų mokėjimas vienija žmones, leidžia pažinti kitas šalis ir jų kultūras. Šiemet Europos kalbų dieną 5, 6 ir 8 klasių mokiniai paminėjo aplankydami pirmąją Europos komisijos atstovybės Lietuvoje surengtą virtualią parodą https://europoskalbudiena.eu/ #EDLangs Europos informacijos centre.

Šių metų tema „Atrask vertimą, atrask pasaulį“. Didžiausias dėmesys – A.de Sent Egziuperi parašytam ir iliustruotam 1943 m. JAV prancūzų kalba „Mažajam princui“. Knyga išversta į 382 kalbas – daugiausia pasaulyje iš grožinių knygų. Mokiniai turėjo galimybę pamatyti (ir pamėginti paskaityti) „Mažojo princo“ ištraukas įvairiomis kalbomis.

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos

 

Vyrų krizių centro informaciją

Projektas Nr. 08.4.2-ESFA-K-629-02-0004 „VAIKŲ ŠVIETIMAS IR PRAKTINIS MOKYMAS FIZINIO, PSICHOEMOCINIO SVEIKATINIMO, SOCIALINĖS GEROVĖS KŪRIMO, SVEIKO IR AKTYVAUS GYVENIMO UGDYMO PERSPEKTYVOJE“

 

Projekto poreikis ir pagrindinė problema yra tai, kad šiuolaikinis gyvenimas žmogui nuo pat jauno amžiaus kelia vis didesnius reikalavimus, kuriems įvykdyti reikalinga gyvenimo patirtis, žinios, profesinė kvalifikacija. Tačiau pirmiausia būtina gera sveikata. Tik sveikas, fiziškai ir protiškai darbingas žmogus gali sėkmingai prisitaikyti prie nuolat besikeičiančios aplinkos, aktyviai gyventi ir įveikti buitinius ir profesinius sunkumus..

Problemą galima spręsti jau nuo mažų dienų ugdant reikalingus gyvenimo įgūdžius ir taip sumažinti ar net išvengti sveikatai rizikingos elgsenos, žalingų įpročių (rūkymo, alkoholio vartojimo, pasyvaus laisvalaikio leidimo, netaisyklingos mitybos ir kt.) paplitimą. Todėl šis projektas, kurio tikslinė grupė yra Labdaros ir paramos fondas „Nemuno krašto vaikai“, Vilkijos m., Kauno r.; Čekiškės Prano Dovydaičio gimnazija, Čekiškės mstl., Kauno r.; Vilkijos gimnazija, Vilkija, Kauno r.;. Zapyškio pagrindinė mokykla,  Zapyškis, Kauno r. Ežerėlio pagrindinė mokykla, Ežerėlis, Kauno r. mokiniai, taip pat turėtų padėti formuoti sampratą apie sveiką gyvenseną, kaip asmens ir visuomenės vertybę. 

Projekto metu, teorinių ir praktinių užsiėmimų metu, bus siekiama stiprinti mokyklinio amžiaus vaikų teigiamas sveikos gyvensenos nuostatas ir įgūdžius. 

 

Projekto vykdytojas:

                            

TARPASMENINIAI SANTYKIAI IR KŪRYBIŠKI KONFLIKTŲ SPRENDIMO BŪDAI PAMOKOJE MO MUZIEJUJE

  


6 klasės mokiniai dalyvavo projekto „Aš tarp kitų. Kūrybiškumo ir kritinio mąstymo grupė“ išvykoje.  Vilniuje, MO muziejuje, jiems vyko edukacija "Gyvūnas ir robotas manyje: tarpasmeniniai santykiai ir kūrybiški konfliktų sprendimo būdai". Užsiėmimo metu šeštokai mokėsi reflektuoti savo emocines būsenas, jas verbalizuoti ir pasidalinti jomis su kitais. Taip pat meno kūriniuose atpažino ir analizavo jausmus ir siejo juos su savo asmeniniu patyrimu.

Vėliau, vaikštinėdami po sostinės senamiestį, grožėjosi jo žymiais pastatais: Aušros vartais, Rotuše, Vilniaus universitetu, Prezidentūra, Katedra ir Valdovų rūmais. Buvo labai įdomu į tą patį senamiestį pažvelgti ir iš Gedimino pilies bokšto. Ekskursiją po sostinę baigėme aukščiausiame statinyje Lietuvoje - TV bokšte. Stabtelėję prie atminimo kryžių ir paminklo Sausio 13-osios aukoms, pakilome į „Paukščių taką“, stebėjome Vilnių net iš 165 m aukščio. Kelionės nuovargį atpirko turiningai praleista diena sostinėje bei malonios emocijos.

6 klasės vadovė D. Bradūnienė ir socialinė pedagogė I. Sinkevičienė

 

 

LIETUVOS ŽYDŲ GENOCIDO ATMINIMO DIENA

 


Rugsėjo 23 – oji – Lietuvos žydų genocido atminimo diena. Tai didžiausias ir šiurpiausias hitlerininkų nusikaltimas Lietuvoje – masinės žydų žudynės. Čekiškėje yra išlikusi žydų sinagoga, kuri yra įrašyta į Kultūros vertybių registrą. Sinagoga į Kultūros vertybių registrą įrašyta kaip turinti architektūrinę, dailės bei sakralinę vertę. Šiandien 7 ir I g. klasių mokiniai lydimi lietuvių kalbos mokytojų apsilankė prie šio istorinio pastato. Iš mokytojų pasakojimų mokiniai sužinojo, kad litvakai yra Čekiškės istorijos neatskiriama dalis. Įvairiais istorijos laikotarpiais jie sudarė iki 77 procentų miestelio gyventojų. Taip pat aplankėme Juozo Daugirdo amžinojo poilsio vietą Čekiškės kapinėse, kur uždegėme žvakelę. Tai iškili Lietuvos asmenybė, aktyvus visuomenės veikėjas. Jis su žmona Elena įsivaikino svetimą mergaitę, kuri buvo žydaitė. Taip jie išgelbėjo mergaitei gyvybę 

Į istoriją mes turime stengtis žiūrėti XXI amžiaus žmogaus akimis, kuriose turi būti daug supratimo, išminties, tolerancijos.

Šukytė, L. Litvinskienė, lietuvių k. ir literatūros mokytojos

 

NETRADICINĖ LIETUVIŲ KALBOS IR LITERATŪROS PAMOKA „MES – BALTAI“ II G KLASĖJE

 


Vienybė, darna, tapatumas – tai tautos ir kiekvieno žmogaus gyvasties pagrindas. Vienybės idėja stiprino senąsias kultūras, suteikdama jėgų joms išlikti. Ne išimtis ir senoji baltų kultūra: darna jungė tiek gamtą su žmogumi, tiek skirtingas baltų tautas. Nepaisant valstybes skiriančių ribų, po pasaulį pasklidusius baltų palikuonis vienija iš protėvių paveldėta pasaulėžiūra, gyvos tradicijos ir papročiai. Baltų genčių kalbos ir kultūra turi bendras šaknis. Šiandien indoeuropiečių kalbų šeimoje iš baltų kalbų girdime tik dvi – lietuvių ir latvių. Būdami gentainiai ir kaimynai, būdami vienos istorinės lemties žmonės, turime bendrauti šilčiau ir intensyviau, atviriau ir artimiau. Todėl 2000 m.  Lietuvos ir Latvijos Seimai Saulės mūšio dieną – rugsėjo 22-ąją – paskelbė Baltų vienybės diena.

Šia proga gimnazijoje vyko netradicinė lietuvių kalbos ir literatūros pamoka „Mes – baltai“ II g klasėje. Pasipuošę baltiškais drabužiais iš istorijos bei technologijų kabinetuose sukauptų senovinių eksponatų ir juostų sukūrėme kompoziciją, klausėmės Emilio Ročkos pranešimo „Lietuvių kalbos kaip gimtosios kalbos vertė“, žiūrėjome reportažus iš Kauno tautinės kultūros centro jaunimo folkloro festivalio „Baltų raštai“.

II g klasės mokiniai

 

© 2024 All rights reserved

Čekiškės Prano Dovydaičio gimnazija