PAMOKOS - EUROPOS KALBŲ DIENAI PAMINĖTI

 

          Šiemet rugsėjo 27 dieną gimnazijoje paminėta Europos kalbų diena. Europos komisija palaiko daugiakalbiškumą ir siekia, kad ES piliečiai sugebėtų be savo gimtosios kalbos bendrauti dar dviem kalbomis. Lietuvių kalbos ir literatūros pamokose 7 ir 8 klasių mokiniai prisiminė kalbų atsiradimo - Babelio bokšto istoriją. Pagalvojo, kokius dešimt žodžių galėtų pasakyti ir parašyti be klaidų trimis kalbomis: lietuvių, anglų ir rusų, kurių mokosi mokykloje. Juos reikėjo parašyti ant debesėlių, nupieštų virš Babelio bokšto, pastatyto ant žemės, išmargintos Europos kalbų pavadinimais. 6 klasės mokiniai per pamoką klausėsi 24 Europos kalbų įrašų ir rašė žodį AČIŪ šiomis kalbomis. Žodis AČIŪ - gražiausias lietuviškas žodis lietuviams.

 

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos L. Šukytė ir L. Litvinskienė

 

 

KVIEČIAME

 

          Sportiniai šokiai vaikams 1-2 klasei ir  Kangoo Jumps nemokamos treniruotės, finansuojamos NVŠ krepšelio.

 PIRMAS SUSITIKIMAS rugsėjo 29 d. 13 val. Čekiškės laisvalaikio (aktų) salėje.

 

 

MINIME HOLOKAUSTO 80-ĄSIAS METINES

 

          1941 m. rugpjūčio 28 d. nacistinės Vokietijos valdžios ir vietos parankinių suorganizuotos egzekucijos metu Pakarklės miške nužudyta ir užkasta maždaug 800 Čekiškės, Lekėčių, Seredžiaus, Veliuonos ir Vilkijos litvakų. Pokario metais į Pakarklės kapavietę iš Jagminiškių, Veliuonos ir kitų vietų buvo atvežta daugiau Holokausto aukų.

          Rugsėjo 23 d., minint Holokausto 80-ąsias metines, Jaučakiuose atidengtas paminklas Antrojo pasaulinio karo metais nužudytiems žydų tautybės žmonėms. Maždaug 2 km į pietryčius nuo Vilkijos, Pakarklės miške, esanti masinių žudynių vieta yra paskelbta paveldo objektu. Į Paminklo atidengimo iškilmėse dalyvavo Kauno rajono meras, žydų bendruomenių atstovai, svečiai iš Izraelio, Vilkijos gimnazijos moksleiviai, jaunieji šauliai ir mūsų gimnazijos  III g klasės mokiniai.

          IV g klasės mokiniai  gimnazijos bibliotekoje per lietuvių kalbos ir literatūros pamoką (mokytoja L. Šukytė) dalyvavo pilietinėje iniciatyvoje VARDAI. 11 val. 10 min moksleiviai per Zoom platformą skaitė Čekiškėje gyvenusių žydų vardus, pavardes, amžių, profesiją (sąrašas parengtas pagal yad vashem holokausto atminties muziejaus Izraelyje turimus liudijimus). Pamokoje susipažino ir su Audros Girijotės straipsniu ,,Lietuvos žydų Basanavičius“, kuriame pasakojama apie Čekiškėje gyvenusį ir vaistininku dirbusį Dovydą Matį Lipmaną. Tai tarpukario Lietuvos kultūros veikėjas, publicistas, knygų autorius, gyvenimą paskyręs žydų tautosakos rinkimui ir istoriniams tyrimams.

          Sakoma, jog žmogus miršta du kartus: tada, kai jo kūną pasiglemžia nebūtis, ir tada, kai jį pamiršta kiti. Eikime Atminties  keliu...

 

Istorijos mokytoja Eglė Simonaitienė

 

 

BALTŲ VIENYBĖS DIENA

 

          Rugsėjo 22-oji - Baltų vienybės diena 1236 metais baltų gentys susivienijo ir iškovojo pergalę Saulės mūšyje prieš Kryžiuočių ir Kalavijuočių ordiną. Pažymint šį įvykį, Lietuvoje ir Latvijoje rugsėjo 22-ąją minima Baltų vienybės diena. Senovėje ornamentas reiškė informacijos perdavimą ženklais. Iš kartos į kartą buvo perimamos nusistovėjusios ir tobulinamos meninės formos, spalvų deriniai, ornamentika. 7 ir 8 klasės mokiniai bibliotekoje per lietuvių kalbos ir literatūros pamoką susipažino su senaisiais baltų ornamentais, jų reikšmėmis. Bibliotekininkė I. Krasauskienė parengė praktines užduotis: reikėjo iššifruoti, koks ženklas yra nupieštas ir ką jis reiškia. Pamokos pabaigoje vieni mokiniai simboliškai uždegė žvakutes ir iš jų sudėliojo įvairius baltų ornamentus, o kiti - juos piešė ant akmenukų. Te dega ugnis, Saulės mūšio mūsų didvyrių garbei! Ladooooo... 

 

Mokytoja, bibliotekininkė L. Litvinskienė

 

 

KULTŪROS PASAS. B. SRUOGA ,,DIEVŲ MIŠKAS"

 

         Rugsėjo 22-ąją dvyliktos klasės mokiniai lankėsi Balio ir Vandos Sruogų namuose-muziejuje. Pirmame namo aukšte apžiūrėjome tris autentiškus Balio ir Vandos Sruogų kambarius, kur saugomi išlikę jų asmeniniai daiktai, knygos, baldai, paveikslai. Antrame aukšte susipažinome su dviem atskiromis Baliui ir Vandai Sruogoms skirtomis literatūrinėmis ekspozicijomis. Muziejaus darbuotoja mokiniams iš anksto buvo paruošusi užduotis, susijusias su rašytojo gyvenamuoju laikmečiu ir jo žymiuoju kūriniu ,,Dievų miškas". Buvau sužavėta, kaip visi entuziastingai atliko jiems skirtas užduotis, pateikė įvairių klausimų muziejininkei. Prieš išvykdami namo dar apžiūrėjome ir šalia namo augantį sodą. Tebežaliuoja B. Sruogos sodinta kriaušė ir obelis. Prie namo sienos aukštyn kyla vynuogės - taip pat iš tų laikų...

          Ši edukacinė programa tikrai padėjo mokiniams daugiau sužinoti apie B. Sruogą, talentingą kūrėją, neeilinę asmenybę. 

 

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja L. Šukytė

 

 

EUROPOS PAVELDO DIENOS 2021 ČEKIŠKĖJE

 

         Rugsėjo 17-26 d. vyksta Europos paveldo dienos. Šių metų intriguojanti tema - ,,Įtraukiantis paveldas“. Renginio tikslas – geriau pažinti greta esantį kultūros paveldą, suvokti jo vertę, žadinti susidomėjimą juo, įsitraukti ir kitus įtraukti į jo išsaugojimo sąjūdį, išmokti jį saugoti, tausoti ir išradingai naudoti.  Pažintį su kultūros paveldu gimnazijos mokiniai, jų tėveliai ir mokytojai pradėjo pėsčiųjų žygyje lankydami Čekiškės apylinkėse esančius paveldo objektus: Kilovos dvarą, senąsias Mikliūnų kapines, senąsias žydų kapines, sinagogą, Švč. Trejybės bažnyčią.

Kultūros paveldo objektai – tai vertybės, kurias pažinus darosi įdomiau gyventi, priversti susimąstyti ir įsilieti į šį svarbų jo išsaugojimo procesą.

 

 

BENDRUOMENĖS PAREIGŪNAI GIMNAZIJOJE

 

          Rugsėjo 16 dieną gimnazijoje lankėsi bendruomenės pareigūnai, kurie mūsų mažiausius mokinius, pirmokėlius, supažindino su eismo taisyklėmis ir priminė apie jų atsakomybes kelyje.

Soc. pedagogė Sandra Virbukienė

 

 

KULTŪROS PASAS. "EGLĖ ŽALČIŲ KARALIENĖ". SPEKTAKLIO REPETICIJA

 

            Rugsėjo 17 dieną 6-7 klasių mokiniai lankėsi S. Nėries memorialiniame muziejuje, susipažino su jo ekspozicijomis, poetės jausmų tragizmu, gyvenimo aistra ir lemtimi. Edukatorė papasakojo, kokiomis aplinkybėmis poetė sueiliavo poemą „Eglė žalčių karalienė“, kada ji buvo išleista, išgirdo apie teatro specifiką. Mokiniai, susipažinę su  spektaklio eiga, pasiskirstę vaidmenimis, apsirengę originalius teatro dailininkų sukurtus drabužius, kuriais  įsikūniję į savo vaidmenį ir gavę tekstus,  suvaidino paskirtą personažą. Užsiėmimo pabaigoje - spektaklio aptarimas.

 

Mokytojos L. Šukytė ir L. Litvinskienė

 

 

2021-IEJI - POETO VYTAUTO MAČERNIO METAI

 

        „Mes patys esame šviesa, mes patys esame saulė, todėl neaimanuokime, jei aplinkui tamsu, mes nemokame sau kelio nušviest. Kiekvienas nešam sielą lyg žibintą“

(V. Mačernis)

  

          2021-ieji - paskelbti poeto Vytauto Mačernio metais: birželio 5 dieną  buvo švenčiamas poeto gimimo šimtmetis.

          Rugsėjo 16 dieną 7 klasės mokiniai šį jubiliejų paminėjo lietuvių kalbos ir literatūros pamokoje, kuri vyko  bibliotekoje. Pamokos tema – V. Mačernio „Rudens sonetai“. Šiandien biblioteka pasipuošė  citatomis ant rudeniškų klevo lapų iš Vytauto Mačernio kūrybos.

 

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja L. Litvinskienė

 

 

IŠVYKA Į VILNIŲ PAGAL PROJEKTĄ “VAIKŲ IR JAUNIMO SOCIALIZACIJOS PROGRAMA”

 

Visą pasaulį užklupusi pandemija iškėlė naujus iššūkius vaikų ir paauglių socializacijai. Dėl to nemažai vaikų neteko galimybės gyvai bendrauti su bendraamžiais mokykloje ar popamokinių veiklų metu.

Plėtojant vaikų socializacijos galimybes rugsėjo 10 d. 6 ir 8 klasės mokiniai kartu su  lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja L. Litvinskiene, įgyvendindami projektą “Vaikų ir jaunimo socializacijos programa” lankėsi Vilniaus televizijos bokšte.  Ekskursijos metu TV bokšte mokiniai buvo supažindinti su išskirtinėmis bokšto erdvėmis, pastato istorija, architektūra, statytojų iššūkiais ir , žinoma,  apie dramatišką ir didvyrišką Vilniaus televizijos bokšto gynimą nuo Sovietų karinės agresijos 1991 m. sausio 13-ąją. Labai smagu buvo pakilti į 19-ą (55-ą lyginant su daugiabučiais pastatais) aukštą, į „Paukščių taką“, kur yra vienintelė Lietuvoje tokiame aukštyje įrengta apžvalgos aikštelė. Per 55 minutes 360 laipsnių apsisukančiame restorane stebėjome savo sostinę Vilnių.

Ką gali papasakoti plytos, puodų duženos ar net kaulai? Ar iš kaulų gali pasakyti, kas tai buvo per žmogus? Kaip atrodė, ką valgė, kuo sirgo? Tuo domisi įvairių sričių mokslininkai: istorikai, antropologai, archeologai. Edukacijos metu į Vilniaus katedros požemius pabandėme pažvelgti jų akimis. Turiningoje ekskursijoje, o po jos – praktinėje dalyje muziejuje, kurioje patys mokiniai tapo archeologais. Specialiais įrankiais kasinėjo paruoštus „kultūrinius sluoksnius“, kuriuose laukė ne vienas įdomus radinys. Drauge aiškinosi, ką surasti daiktai gali pasakyti apie Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje gyvenusius žmones padėjo atsakyti edukacinė programa “Archeologiniai požemių tyrinėjimai” Vilniaus Šv. vyskupo Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedros bazilikos požemiuose.

Praleistas laikas netradicinėje aplinkoje su klasės kolektyvu tikrai sutelkia bendrystei.

 

 

Soc. pedagogė Sandra Virbukienė

 

 

© 2024 All rights reserved

Čekiškės Prano Dovydaičio gimnazija