KULTŪROS PASAS. EDUKACINĖ PROGRAMA ,,M. K. SARBIEVIJUS IR KRAŽIAI”

Spalio 27 dieną III g klasės mokiniai dalyvavo edukacinėje programoje „Motiejus Kazimieras Sarbievijus ir Kražiai". Pirmoji dalis buvo praktinė, jos metu pasitelkus to laikotarpio rūbus, muziką, literatūrą, šokį bei raštą pristatyta Baroko epocha. Mokiniai rašė plunksna dailyraščiu, skaitė lotyniškai ir lietuviškai pateiktus M. K. Sarbievijaus tekstus, mokėsi barokinio menueto žingsnelių, klausėsi gyvai atliekamos instrumentinės ir vokalinės Baroko epochos muzikos. Antroji dalis - teminė ekskursija, kurios metu buvo pristatoma XVII – XVIII a. klestėjusios Kražių jėzuitų kolegijos istorija, iškiliausios asmenybės, kultūros paveldo objektai. Programa skatino bendravimą, ugdė komunikacinius ir meninius gebėjimus, kūrybinę saviraišką. Galima drąsiai teigti, kad dalyviams edukacinėje programoje įgyta patirtis atsiskleis tolimesnėje veikloje ugdymo metu, o pažintis su M. K. Sarbievijumi padėjo lengviau suprasti Baroko epochos literatūrą ir joje atsispindinčias vertybes. 

 

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja L. Litvinskienė

 

 

 

POPIETĖ, SKIRTA R. SKUČAITĖS 90-MEČIUI

           Spalio 26 dieną Čekiškės gimnazijos bibliotekoje vyko popietė „Takelis iš naujo“, skirta paminėti nacionalinės premijos laureatės, poetės R. Skučaitės 90-metį. Nuotaikingus eilėraščius apie vasarą, lietų, drugelį, saulę, boružėlę, raganą, vaiduokliuką 3 klasės mokiniams (mokyt. A. Žotkevičienė)  skaitė kultūrinės veiklos organizatorė K. Kriščiūnienė ir trečiokė V. Steponaitytė.  Eilėraščiai labai patiko vaikams, nes jie skleidžia šilumą, gėrį, pasakoja apie paprastus, aiškius ir mielus gyvenimo dalykus. Kiekvienas perskaitytas eilėraštis kaip atskiras nuostabus pasaulis. Bibliotekininkė I. Krasauskienė neleido būti tik klausytojais: parinko iš R. Skučaitės knygelės užduotėlių, kuriuos sumanūs vaikučiai nesunkiai išsprendė. Žinoma, švęsdami poetės gimtadienį, trečiokėliai ir dainavo, ir linkėjo jubiliatei bei žadėjo nupiešti eilėraščiams iliustracijų.

          Literatūrologas doc. K. Urba yra pasakęs: „Vaikų ir suaugusiųjų poetinė vienovė Ramutė Skučaitė – mūsų visų, rašančių apie vaikų literatūrą (o juo labiau – visų tą literatūrą skaitančiųjų), džiaugsmas ir pasididžiavimas."

 

Bibliotekininkė L. Litvinskienė

 

 

TARPTAUTINĖ ATŠVAITŲ DIENA

          Lietuvos automobilių kelių direkcija trečiąjį spalio ketvirtadienį paskelbė Atšvaitų diena. Šią dieną visuomenė raginama atkreipti dėmesį į padažnėjusius eismo įvykius tamsiuoju paros metu ir nepamiršti segėti atšvaitus. Ta proga visiems gimnazijos mokiniams ir mokytojams padovanojome atšvaitus, kad būtume saugūs ir matomi tamsoje. 

 

Soc. pedagogė Sandra Virbukienė

 

 

SKAUTŲ ŽYGIS "KADA, JEI NE DABAR?"

          Apsiniaukusį spalio 18 dienos rytą Dubysos skautai ir suaugę skautai-svečiai iš Kauno susirinko į žygį "Kada, jei ne dabar?". Smagu, kad prie žygio prisijungė ir buvę ilgamečiai tunto skautai Greta ir Raimundas. Visi buvo suskirstyti į grupes, gavo užduotis, kuriose reikėjo iš detalės foto nuotraukose surasti vietovę Čekiškės miestelyje. Atlikus užduotis, visi susirinko prie Dubysos ragauti vadovių Vitalijos ir Dianos išvirtos košės. 

          Nors naktis buvo lietinga ir kai kas pabūgo žygiuoti, bet diena buvo saulėta ir puiki.

 

 

EDUKACINĖ PAMOKA ,,KRENTANTI ŽVAIGŽDĖ‘‘

          Spalio 19 d. II gimnazijos klasės mokiniai  vyko į edukacinę pamoką  ,,Krentanti žvaigždė‘‘, Garsios tylos observatorijoje, Kėdainių rajone.

Pamokos metu mokiniai buvo supažindinti su žvaigždėmis ir jų atstumais nuo Žemės, aptartos planetos, išklausyti planetų skleidžiami garsai. Antroje dalyje stebėjome Saulę – juodąją skylę, saulės paviršiuje vykstančius pliūpsnius. Lauke kiekvienas per teleskopą tyrinėjo  Saulę, pats ieškojo jau matytą užsiėmimo metu juodąją skylę.

Edukacinė pamoka prabėgo labai greitai. Mokiniai susikaupę ir susidomėję klausė pasakojimų apie planetas, jų išsidėstymą, sandarą, atstumus. Gauta informacija padės geriau suprasti astronomijos mokslo pradmenis.

 

Girniuvienė, fizikos mokytoja

 

 

KULTŪROS PASAS. NEMUNAS IR GYVENIMAS PRIE JO

          Šilinėje, Panemunių  lankytojų centre, spalio 14 dieną 6 ir 8 klasių mokiniai aplankė ekspoziciją "Nemunas ir gyvenimas prie jo". Čia supažindinome su kultūros paveldo rūšimis ir objektais, išgirdome smuklės istoriją, sužinojome apie tradicinius panemunės gyventojų verslus ir amatus, išbandėme eksponuojamus jų įrankius.  

          Po ekskursijos suskirstėme į komandas po 5. Kiekviena grupelė gavo užduotis - klausimus  apie žmonių gyvenimo prie Nemuno ypatumus. Atsakymų teko ieškoti savarankiškai tarp eksponuojamų daiktų ir interaktyviuose ekspozicijos stenduose. Laikui pasibaigus grąžinome užduočių lapus ir pasitikrinome ar teisingai atsakėme. Buvo įdomi  ir smagi edukacija.

 

 Eglė Dabušinskaitė, 6 klasė

 

 

KULTŪROS PASAS. PILIES LOBIO PAIEŠKA

          Spalio 14 dieną  6 ir 8 klasių mokiniai dalyvavo edukacinėje veikloje, kurioje  susipažino su Panemunės pilies istorija: atkurta istorine XVIII  a. virtuve bei jos ekspozicijomis - senovine virene, duonos kepykla su duonkepėmis krosnimis, maisto sandėliu, buvusiu tarnų valgomuoju, kalėjimu-karceriu. Veikla vyko ne tik pilies viduje, bet ir parke, kur atkreipėme dėmesį į išlikusius seniausius medžius, kaskadinius tvenkinius, vienuolių saleziečių statytą koplytėlę.

          Po ekskursijos po pilį ir parką prasidėjo ir  lobio paieškos. Susiskirstėme  į dvi komandas ir lobio skrynios ieškojome pagal nuorodas. Gavusios po pirmą nuorodą  komandos leidosi skirtingais maršrutais. Nuorodose  radome  ne tik užuominų, kur eiti toliau, bet ir klausimų bei užduočių, kurių teisingi atsakymai galiausiai leido atrakinti lobių skrynią. Edukacijoje ne tik susipažinome su Panemunės pilies bei šio krašto istorija, bet ir mokėmės bendros, draugiškos veiklos komandoje bei  patyrėme atradimo džiaugsmą. 

 

Ieva Dimaitė, 8 klasė

 

 

PSICHOAKTYVIŲ MEDŽIAGŲ VARTOJIMO PREVENCIJA

          Moksliniai tyrimai rodo, kad karantino metu paaugliai linkę dažniau vartoti psichoaktyvias medžiagas. Tam įtakos turi  teigiamų vertybinių nuostatų neturėjimas ir nemokėjimas pasirinkti pozityvios veiklos bei atsispirti draugų pasiūlymams imtis žalingų įpročių. 

          Nuo gegužės iki spalio mėnesio gimnazijoje buvo vykdomas prevencinis projektas „Psichoaktyvių medžiagų vartojimas“. Programos metu mokiniai saugioje aplinkoje formavo savo teigiamas vertybes: bendruomenės pareigūnai priminė pradinukams apie jų atsakomybes su biologijos mokytoja V. Vėlavičiene aptarė, kas vyksta organizme, kai vartojamos psichoaktyvios medžiagos. Kartu su direktoriaus pavaduotoja D. Keliauskiene diskutuodami mokėsi kaip atsisakyti netinkamų draugų pasiūlymų. Kūno kultūros mokytoja K. Salinkienė fizinių veiklų metu siūlė alternatyvą – sveikos gyvensenos laisvalaikį. Šiame projekte  dalyvavo šimtas keturiasdešimt du 5-8 ir I -IV g. klasių mokiniai. 

 

Soc. pedagogė Sandra Virbukienė

 

 

INICIATYVA „GO RED FOR DYSLEXIA“

          Tikrai ne daugelis iš mūsų susimąstome, pagalvojame ir žinome apie disleksiją – skaitymo ir rašymo sutrikimą, kuris paliečia daugiau nei 10 proc. žmonių. Žinant tokią statistiką, 2015 metais Australijoje pradėta greitai per visą pasaulį nuvilnijusi iniciatyva „Go Red for Dyslexia“.

          Lietuvoje antrą kartą vykstančios disleksijos savaitės metu 7 klasės mokiniams spalio 8 dieną per lietuvių kalbos modulio pamoką bibliotekoje mokytoja L. Litvinskienė papasakojo, kas yra disleksija ir kodėl apie ją reikia kalbėti. Bibliotekininkė I. Krasauskienė pristatė filmą ,,Mical“, kurį pažiūrėję supratome, kas yra disleksija, kaip jaučiasi šie vaikai ir kaip jiems reikia pagalbos bei supratimo iš juos supančios aplinkos.

Mūsų gimnazijos septintokai prisidėjo prie šios iniciatyvos apsirengdami raudonai, valgydami raudonus obuolius ir spanguoles. Pamokoje kiekvienas mokinys, pasirinkęs raudonu viršeliu knygą, ant raudono popieriaus lapo parašė iš jos citatą, susijusią su šios savaitės tema.

          Beje, bendrovės „Apple“ įkūrėjas, multimilijonierius Styvas Džobsas taip pat turėjo disleksiją.

 

Aistė Tarosaitytė, 7 klasė

 

 

RESPUBLIKINĖ HIBRIDINĖ PRAKTINĖ – TEORINĖ GAMTAMOKSLINĖ MOKINIŲ KONFERENCIJA ,,VANDUO – GYVYBĖS ŠALTINIS‘‘

          Spalio 7 d. Kauno r. Čekiškės Prano Dovydaičio gimnazijoje vyko Respublikinė hibridinė praktinė – teorinė gamtamokslinė I g. (9 kl.) mokinių konferencija ,,Vanduo – gyvybės šaltinis‘‘. Konferencijoje dalyvavo mokiniai iš dešimties mokyklų: Šakių r. Kudirkos Naumiesčio Vinco Kudirkos gimnazijos, Kauno r. Vandžiogalos gimnazijos, Kauno Jono Basanavičiaus gimnazijos, Kauno r. Babtų gimnazijos, Vilniaus Šv. Kristoforo gimnazijos, Kauno Juozo Grušo meno gimnazijos, Kauno r. Kulautuvos pagrindinės mokyklos, Kauno technologijos universiteto inžinerijos licėjaus, VDU ,,Rasos‘‘ gimnazijos ir Čekiškės Prano Dovydaičio gimnazijos. Konferencijos pradžioje  gimnazijos direktorius Ričardas Saltonas pasveikino atvykusius ir prisijungusius virtualiai dalyvius . Muzikinį sveikinimą dovanojo IV gimnazijos klasės mokinės G. Laurinavičiūtė ir S. Zavadskaitė. Pirmąjį  pranešimą apie vandens naudą, taršą ir valymo būdus parengė ir pristatė Čekiškės Prano Dovydaičio gimnazijos chemijos vyresnioji mokytoja J. Girniuvienė. Mokinių  pranešimai apie vandens naudą, taršą, tyrinėjimų eigą ir rezultatus buvo įdomūs, aktualūs ir informatyvūs. Tikimės, kad kiekvienas išsinešė bent lašelį informacijos apie vandens telkinių būklę. Dėkojame visiems, dalyvavusiems konferencijoje. Dalyviams įteikti (išsiųsti) padėkos raštai ir atminimo dovanėlės.

          Po pertraukėlės renginys tęsėsi prie chemijos – biologijos  kabineto. Jam  iškilmingai buvo suteiktas ilgametės  mokytojos  R. J. Saltonienės vardas. Ceremonijoje dalyvavo: Kauno r. kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vyr. specialistė  R. Ramuckienė, Čekiškės seniūnas M. Zavedskas, socialinės  globos ir priežiūros  namų direktorius Linas Grigaitis, laisvalaikio salės renginių organizatorė K. Kriščiūnienė,  gimnazijos mokytojai ir mokiniai, virtualiai - konferencijos dalyviai.  Kabinetą pašventino parapijos klebonas G. Kabašinskas. Šiltais prisiminimais dalijosi buvusi mokinė V. Vėlavičienė,  kapeloje ,,Volungė‘‘ kartu dainavusi K. Kriščiūnienė.

          Džiaugiamės pirmuoju vardiniu kabinetu gimnazijoje, kuris primins Čekiškės kraštą garsinusią mokytoją ir motyvuos mokinius mokytis bei siekti savo tikslų.

Konferencijos akimirkos užfiksuotos nuotraukose.

 

Jovita Girniuvienė, chemijos vyr. mokytoja

 

 

© 2024 All rights reserved

Čekiškės Prano Dovydaičio gimnazija